Kedves Paksi Polgárok!
Pár sorban engedjék meg, hogy megosszam Önökkel terveinket, ötleteinket. Heringes Anita vagyok a Paksi Deák Ferenc Egyesület polgármesterjelöltje. Sokan a paksi iskoláimból, a piacról, a néptáncból, sokan az országgyűlési képviselői munkám miatt ismernek. 13 éve aktív résztvevője vagyok a paksi közéletnek. Munkám során mindig szeretett városom érdekeit tartottam szem előtt és eszerint is cselekedtem, még akkor is, ha ezért konfliktust kellett vállaljak közösségemben. Keményfejű, de céltudatos sváblány vagyok, aki hisz még az emberi tisztességben és az adott szó erejében. Én most arra adom szavamat minden paksi polgárnak, hogy csapatommal közösen minden erőnkkel azért fogunk küzdeni, hogy a következő 5 évben ne csak az erőmű épüljön, hanem a város is fejlődjön úgy, hogy mi paksi lakosok is élvezni tudjuk előnyeit ennek az időszaknak.
Mióta bejelentettük, hogy indulok a polgármesteri székért, sokan felhívnak, üzenetet küldenek, megállítanak az utcán, minden elképzelhető helyen, és paksi polgárok tucatjai faggatnak arról, hogyan gondoljuk, miként szeretnénk változtatni, sínre rakni a város ügyeit, újragombolni azt a bizonyos deáki mellényt. Egy mondatban tudok válaszolni, bár ez nagyon sok mindent takar: TISZTA VÁROST szeretnék. Hogy ez mit is jelent? Leginkább az alábbiakat:
TISZTA KÖZÉLETET. A város döntései nem szolgálhatják egyének haszonszerzését. Nem engedhetjük meg, hogy szövevényes ügyek, szerződések, döntések csapdájában vergődjünk, hogy egyéni érdekek kerekedjenek a közösségiek fölé. Átlátható közéletet kell teremtenünk, amelyben mindenkinek szava van, minden véleményt meghallgatunk, és amelyben a kompromisszumra törekszünk. Szét kell választani a szakmai és politikai kérdéseket és döntéseket, nem szabad, hogy politikai erő győzzön a józan ész felett.
TISZTA SZERVEZETET. Az önkormányzat szervezete nem lehet a káosz martaléka, a magasan képzett köztisztviselők csak rendezett körülmények, egyértelmű felelősségi viszonyok, követhető, jól előkészített döntések mentén tudnak dolgozni. A város vezetése a feladatait csak akkor tudja ellátni, ha a vezetők felkészültek, döntéseik megalapozottak, és a végrehajtásban motivált, együttműködő, a polgárok szolgálatát célul tűző csapat segíti őket. Újra kell szerveznünk Paks város önkormányzatát, világosan ki kell osztani a feladatokat, és megfelelően el kell ismernünk a szakemberek munkáját. Ügyfélközpontú önkormányzatot hozunk létre.
TISZTA ÜGYEKET. Felül kell vizsgálnunk a pályázati, közbeszerzési gyakorlatokat, meg kell szüntetnünk a túlárazást, amely szinte már minden egyes, a város által kezdeményezett projektre rányomja a bélyegét. Folyamatosan ellenőriznünk kell a felújítások, fejlesztések színvonalát, hogy a beruházások valóban a legmagasabb minőségben készüljenek el, hiszen hosszú távra építjük a várost.
TISZTA KAPCSOLATOKAT. Bár keveset beszélünk róla, a meglévő erőművi blokkok is állítják feladat elé a várost. A Paksi Atomerőmű szakértői gárdájának egy része a közeljövőben nyugdíjba vonul, helyette az erőműnek fiatal szakemberekre van szüksége, és esetükben jelentős szerepet játszhat az, hogy itthon családot alapítva, hazaköltözve, Paksra települve mit találnak itt – egy lendületes, fiatalos, innovatív Paks hatalmas vonzerő lehet számukra. Fel kell építenünk egy olyan kapcsolatot a Paks I-gyel, amely egymás kölcsönös támogatásával segít megoldani ezt a problémát.
Paks II. kapcsán is hamarosan eljön az az idő, amikor a város vonzereje fontos lesz, de jelenleg más van előtérben. A város fejlesztése nélkül Paks II. megépítése elképzelhetetlen, és ebben Paks városának partnernek kell lennie. Paks önkormányzata, képviselőtestülete nem dolgozhat azonban Paks II-ért, hanem csak és kizárólag a paksi polgárokért, az itt élőkért. A paksi önkormányzatnak nem az a feladata, hogy gondolkodás nélkül rábólintson minden, az erőműépítéshez kapcsolódó tervre, hanem az, hogy a paksi polgárokat érintő kérdésekben megvizsgálja, hogy azok hogyan befolyásolják az itteniek életét, és kompromisszumra törekedjen. Olyan erős és határozott vezetésre és testületre van szükség, amely ellent tud mondani az országos érdekeknek, ha kell, és képes tárgyalni a város és az ország érdekében. Paks II. építése nyertes helyzet lehet mindenkinek – de csak ha tudatosan, átgondoltan cselekszünk.
TISZTA TERVEKET. Egyértelmű víziónk van arról, hogy Paks városának merre kell fejlődnie. Paks mintaváros lehet, ha engedjük, ha úgy használjuk fel a forrásokat, ahogy kell. Paks családias, zöld város, hatalmas parkokkal, zöld területekkel, gondozott utcákkal, kertekkel. Erre kell alapozni a városfejlesztési terveket, nem pedig betonra és térkőre. Az erőműnek köszönhetően Paks az „ország tüdeje”, és meg kell mutatnunk, hogy a város külsőségeiben is az lehet. Fákat akarunk ültetni, zöld Duna-partot akarunk, ahol nem csak napernyők árnyékában lehet kávézóban, étteremben ücsörögni a betonon, hanem fák hűvösében piknikezhetünk, ahol mindenkinek nyitottak a vízi sportok, ahol van kikötő, hogy elférjenek a csónakok, ahol helyet kapnak a horgászok, a kutyások, a kisgyerekesek, mindenki, aki szereti a folyót. A hetvenes-nyolcvanas években épült lakótelepet úgy kell megújítani – nem felújítani, hiszen az csak egy korábbi állapot visszaállítása, szinten tartás! –, hogy innovatív műszaki megoldásokat hozunk a városba, fenntartható, energiatakarékos módszereket, amelyek az országban egyedülállóak. Támogatnunk kell a passzív házakat, a megújuló energiát használó módszereket, lehetőséget kell adnunk az itt élő szakembereknek és Paksra kell csábítanunk olyan szakembereket, akik a jövő megoldásait kutatják, hogy itt kísérletezzenek azokkal a módszerekkel, amelyek élhetővé teszik gyermekeink világát. Építenünk kell egy új városközpontot, amely mindezt megtestesíti, amely 50, 100 év múlva is megállja a helyét, és közösségi térként funkcionál.
TISZTA KÖZÖSSÉGET. A civil szervezetek támogatását újra kell szerveznünk, erősítenünk kell a részvételüket a város életében, bátorítani a polgárokat, hogy álljanak ki magukért, hallassák a hangjukat. Meg kell teremteni a valódi társadalmi párbeszéd fórumait, nem csupán a törvényi minimumot, hanem annak lehetőségét, hogy mindenki véleményét meghallgathassuk, hogy bizonyos kérdésekben csak akkor születhessen döntés, ha minden érintett kompromisszumra jutott. Meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy az érintettek meghallgatása, tájékoztatása nélkül születnek döntések.
Óriási munka lesz mindezeket valóra váltani, hiszen a felsorolás mögött számtalan részletkérdés bújik meg. Az elmúlt hónapokban közösen felépítettünk egy ütős csapatot, amely segítségemre lesz a megvalósításban. Sokféle ember, sokféle vélemény, több évtizedes tapasztalat gyűlt össze nálunk. Ami közös bennük – a város szolgálatán túl –, hogy tettre készek, saját területükön komoly szakértelemmel bíró olyan emberek, akik megvalósítottak már dolgokat az életükben, tudják, hogyan kezdjenek el tudatosan, átgondoltam dolgozni, határozott koncepciókat követni. Nem bólogató jánosok – véleményük van, és ennek hangot is adnak, és ennek a városnak pontosan erre van most szüksége. Nekem pedig rájuk van szükségem, mert együtt képviseljük azt az erőt, amelyik újragombolja azt a bizonyos mellényt, és új pályára állítja Paks városát.
Elkezdődött ma a választási kampány, kérem, hogy kövessenek minket figyelemmel, tegyék fel kérdéseiket nekem, a képviselőjelölteknek, fogalmazzák meg elvárásaikat, problémáikat, hogy képviselni tudjuk Önöket!
Ha a fenti célok megvalósítását támogatni kívánják, szavazzanak ránk október 13-án!
Köszönettel:
Heringes Anita
polgármesterjelölt